Tuesday, March 13, 2012

Almanya'da Calisma Vizesi - Gecici

Eger bir Alman sirketinden is teklifi aldiysaniz, vize icin yapmaniz gerekenler surada:

Ana site istanbul.diplo.de. Randevu icin numara 0212-340-4900. Ama bu numarayi aramadan once Is Bankasi ya da Yapi Kredi bankasina gidip herhangi bir vezneden Istanbul Alman Konsoloslugunda islem icin para yatirin, bedel 23 lira (arti 3 lira islem = 26 lira). Size verilecek dekontun alt kisimda bir numara var, bu numara telefonda sizden istenecek. Telefon gorusmesinde randevu icin gun belirlenecek, ama ondan once tabii tum gerekli dokumanlara sahip olup olmadiginizdan emin olun. Gerekli olanlar,
1. [ ] Müracaat şahsen yapılmak zorunda

2. [ ] Vize İşlem ücreti, Reşit olanlar için 60 Euro, Reşit olmayanlar için 30 Euro
Euro ve tam olarak getirilmesi gerekmektedir

3. [ ] 3 adet Biometrik vesikalık resim
Resmin özelliği;
* Son 6 ayda çekilip en son görünüşü yansıtmalı
* 45 X 35 mm ebatlarında olmalı.
* Kenarları çerçevesiz olması gerekmekte
* Yüzü önden yansıtmalı, başınız açık ve gözlerin tümü gözükmeli

4. [ ] 10 yıldan eski olmayan en az 12 ay geçerli Pasaport: Pasaportta vize basılması için VİZELER sayfalarında en az 2 boş sayfa olması gerekiyor.

5. [ ] Eğer Çocuk var ise Başvuru formundaki çocuklar kısmı eksiksiz olarak doldurulmalı. Çocuklar Türkiyede kalsalar dahi eksiksiz olarak doldurulmalı.

6. [ ] 2 adet İkamet Müsadesi vize başvuru formu
Almanca olarak eksikiz, okunaklı bir biçimde doldurulmuş ve başvuru sahibinin kendi elyazısı ile imzalanmış 2 adet Ikamet Müsadesi Başvuru Formu. Forma başvurunuzdan önce vize bölümünün girişinden ücretsiz veya http://www.almanya.org.tr [islemiyor] veya http://www.iks.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

7. [ ] Almanyadaki firma ile yapılan, İş Sözleşmesi aslı ve 2 fotokopisi
Sözleşmede yer alması gereken bilgiler:
- Sözleşme süresi
- Aylık maaş
- Yapılacak işle ilgili ayrımtılı bilgi

8. [ ] Türkiyedeki firma ile, İş Sözleşmesi aslı ve 2 fotokopisi, Tercümenin aslı ve fotokopisi. Başvuru sahibinin, Türkiye deki mesleki pozisyonu ile ilgili evraklarının aslı ve ikişer fotokopisi.İş sözleşmesi ve başvuranın, başvuru anına kadar yaptığı görevleri, faatliyetleri. Yeminli tercüman tarafından Almancaya tercüme edilmiş olmalı.Tercümelerinde aslı ve ikişer fotokopileri sunulmalı. Başvuru sahibi önceden Türkiyede calışmamış ise mesleki pozisyonu ile ilgili evraklar istenmiyor.Bu durumda son okul diplomasını sunabilirler.Yeminli tercüman tarafından Almancaya tercüme edilmiş olmalı. Tercümelerinde aslı ve ikişer fotokopileri sunulmalı.

9. [ ] Türkiyedeki mesleki durum hakkında belgelerin aslı ve 2 fotokopisi,Tercüme aslı ve 2 fotokopisi. Yeminli tercümandan almancaya tercümesi aslı ve 2 fotokopisi

10. [ ] Almanyadaki Firmanın,Ticaret Sanayi Odası Kaydı veya buna muadil bir belgenin aslı ve iki fotokopisi

11. [ ] Almanyadaki işverenin teyid yazısı aslı ve 2 fotokopisi

12. [ ] Var ise eski Pasaportlar sunulmalı

Uyarı :
Lütfen randevu saatinizden 15 dk önce konsolosluga geliniz. Vize gişesine başvurmadan vize bölümü iç avlusunda bulunan UPS Servisine müracaat ediniz ve pasaportunuzun iadesi ile ilgili tüm bilgileri oradan ediniz, UPS hizmet bedeli 13 ile 18 YTL arasındadır ve nakit ödenmek zorundadır. Başvuruya gittiğinizde yanınızda cep tel. büyük çanta, bilgisayar, eşyalar getirmeyiniz, bunları emanet edebileceğiniz bir yer bulunmamaktadır. Size belirtmiş olduğumuz tüm genel evrakları eksiksiz olarak yanınızda getirmeniz gerekir ancak başvuruya gittiğinizde gişedeki konsolosluk görevlisi özel durumlardan dolayı ek evrak talebinde bulunabilir.
Başvuru formuna başvurunuzdan önce vize bölümünün girişinden ücretsiz veya http://www.almanya.org.tr [islemiyor] veya http://www.iks.com sayfasından ulaşabilirsiniz. Randevudan önce form mutlaka doldurulmuş ve imzalanmış olmalı.
Vizeyi teslim aldığınızda vize üstündeki bilgilerin, özellikle vizenin geçerlilik tarihleri ve ad - soyad bilgilerin doğruluğunu hemen kontrol ediniz. Şayet hatalar mevcut ise, derhal vize bölümüne başvurmalısınız.
Bu istenenlerden, mesela yeminli tercumana benim ihtiyacim olmadi. Egitim, is tecrubemi ispatlayan tum belgeler Ingilizce idi, onlarin metninin bazen tamamini, bazen bir kismini Google Translate servisinden Almanca'ya tercume ettirdim, ve o tercumeyi belge kopyasi ile birlikte zimbaladim. Tecrubesi Turkiye'deki sirketlerden olanlar Ingilizce olarak tavsiye, vs. belgesi isteyebilirler belki. Turkiye universitelerinin diplomalari uzerinde de Ingilizce bolumu var yanilmiyorsam, o da ayni sekilde.

Size is teklifi yapan Alman sirket resmi is teklifin bir PDF olarak gonderebilir, hatta bu iyi olur, siz bu teklif uzerine dijital olarak imzanizi koyabilirsiniz (ben Python bazi bir kod ile bunu yaptim, GIMP ile de yapilabilir), sonra "imzali" belgeyi geri gonderirsiniz, mustakbel sirketiniz kendi imzasini ekler (o da ayni sekilde) ve final dokumani size gonderir. Bosuna asil belgeyi normal posta ile gondermeye gerek yok, zaten cok zaman alir. Ben bu nihai PDF'i iki kere yazicidan basip goturdum, kabul edildi.

60 Euro nakit olarak goturulmeli.

Vize basvurusu icin gereken iki formu PDF olarak alttaki zip icinde bulabilirsiniz. Bu belgeleri otomatik olarak doldurabilecek bir programdan surada bahsettik, formfill.py icin gereken loc ve fill dosyalari da bu zip icinde. Siz sadece fill dosyasindaki detaylari kendinize gore ayarlayacaksiniz, gerisini zaten mevcut loc dosyasina gore formfill halledecek. Ozellikle 54. Madde icin gerekli belge sanki herkesden ozellikle saklanan (!) bir form, konsolosluk sitesindeki de yanlis dosya zaten. Bizim paylastigimizi kullanin.

Indir

Size is teklifi yapan sirketin "Ticaret Sanayi Odası Kaydı" isteniyor, yani sirketin resmi bir sirket oldugunu gosteren bir seyler.. Bana "Handelsreg Auszug" isimli ve "Wiedergabe des aktuellen Registerinhalts" diye baslayan bir dokuman (yine PDF olarak) gonderildi, bu kabul oldu.

Habire "iki kopya", "iki kopya" sozleri dikkatinizi cekmistir; ozetle her seyden iki kopya yapin.

Randevu gunu

Her nedense calisma vizesi "aile birlesimi" kategorisi altina alinmis, o yuzden tum isleriniz bu baslik / kisiler / dugmeler ile olacak. Neyse, girer girmez once sag orta kisimdaki pasaport postalama servisine gidin, buradan bir posta paketi satin almaniz lazim, 15 lira civari idi galiba, bu bos posta paketini basvuruda isteyecekler, cunku pasaportunuzun vizeli halini size sonradan boyle gonderecekler. Bu paketi alinca, girise gore en sonda sagdaki belge duzenleyici arkadasa gitmeniz lazim, ona yakin bir yerlerde oturup isminizin okunmasini bekleyin. Sonra belgelerinizi ona verin, o belgeleri tasnif edip, eksik varsa size soyler. Bu yaziyi okudugunuz icin sizde tabii ki eksik olmayacak (!) ama olursa, unutulmus bir kopya durumu olursa mesela, bu arkadas hemen orada kopya yapabiliyor, ama parasiyla tabii, yaninizda bozuk para olsun.

Tasnif bitince, girise gore orta solda olan makineden gerekli dugmeyi basip sira numaranizi alin. Bu numara ile en sondaki siralarda beklemeye baslayabilirsiniz, bu sira artik nihai vize gorusmesi. Sira okununca iceri girin, bu kadar. Vize gorusmesinde belgeler kontrol edilecek, detayli bilgi gerekiyorsa bazi sorular sorulacak, problem degil.

Vize icin ne kadar beklemek gerekir? Degisebiliyor. Eger gereginden fazla uzun surerse Almanya'daki sirketiniz gerekli resmi daireyi arayip durumu kontrol edebilir, onlari sIkIstirabilir. ups.com.tr sitesinden bu arada paketinizin durumunu kontrol edebilirsiniz.