Monday, October 31, 2005

PostGreSql Nasıl Kurulur, JBoss ile nasıl bağlanır?

Windows üzerinde PostgreSQL kurmak istiyorsanız, bunun en hızlı ve rahat yolu Windows'a göre hazırlanmış bir paket sayesinde olacak. Şahsen cygwin üzerinden PostgreSQL kaynaklarını kullanarak kurduğumuz PostgreSQL problem çıkardığı için, Windows için olan paketi tavsiye ediyoruz. Windows üzerinde kuruluş hakkında Detaylı bilgiyi şurada bulabileceğiniz Windows paketini indirdikten sonra, herhangi bir dizin üzerinde açın.

Veri tabanını kullanmaya başlamadan önce, bazı çevre değişkenlerini tanımlamanız gerekiyor. Bunları ya bir .bat dosyasında PostgreSQL komutlarını işletmeden her seferinden işletirsiniz, ya da Windows seviyesinde Settings | Control Panel | System | Environment üzerinden aşağıdaki değişkenlerini tanımlayınız.

Eğer PostgreSQL C:\postgre üzerinde açılmış ise,

PGHOME=C:\postgre
PGDATA=C:\postgre\data
PGLIB=C:\postgr\lib
PGHOST=localhost

olarak tanımlanabilir. Ayrıca PATH değişkenine C:\postgre\bin dizinini eklemeyi unutmayın.

Bunlardan sonra, "pg_ctl start" komutunu kullanarak veri taban servisini başlatabilirsiniz.

Bundan hemen sonra veri taban "alanını" sıfırlamamız, yaratmamız (initialize) gerekiyor. Bunun için, "initdb" komtunu kullanın. Bu komut, veri taban alanının oluşturduğuna dair birçok mesaj ekrana yazacak.

Bu aşamadan hemen sonra, "pg_ctl start" komutunu tekrar kullanmanız gerekebilir. Aklınızda bulunsun.

Şimdi, sıra veri tabanının kendisine sıra geldi. Test adlı bir veri tabanı yaratmak için, "createdb test" komutunu kullanın.

Sonra, kullanıcı adlı bir kullanıcı yaratmak için, şöyle bir ibare yeterli: "createuser kullanici". Bu komutu işlettikten sonra, yeni kullanıcıya süper haklar verip verilmeyeceği hakkında sorular sorulacak. Bu sorulara istediğiniz gibi cevap verin, en rahatı, tabii ki kullanıcıya tüm hakları vermeniz. Böylece geliştirme sırasında her tablo, her index için teker teker GRANT komutunu kullanarak hak vermeniz gerekmeyecek. ENTER tuşuna basıp soruları geçin.

Basit Bir PostgreSQL Oturumu

PostgreSQL'da artık tablolar yaratmak istiyorsanız, psql adlı komutu kullanabilirsiniz. Bu komutu kullanarak CREATE TABLE, CREATE INDEX içeren komut dizilerini tablolar.sql gibi bir dosyada tutup, psql yardımı ile toptan işletebilirsiniz. Test adlı veri tabanınız varsa,

C:\>psql test
Welcome to psql 7.3.4, the PostgreSQL interactive terminal.

Type: \copyright for distribution terms
\h for help with SQL commands
\? for help on internal slash commands
\g or terminate with semicolon to execute query
\q to quit

test=> \i tablolar.sql
CREATE


Tabii hep \i komutunu kullanmayıp, bazı çabuk komutları direk test=> prompt'undan elle girebilirsiniz.

test=> select * from testtablo;
id
----
(0 rows)


JBoss Bağlantısı

PostgreSQL ile JDBC kullanmak için, jar doayasını indirin.

Bu jar'ı, projenizin jar'larını nerede tutuyorsanız oraya koyabilirsiniz. PostgreSQL bağlantısı çok temel bir şey olduğu için, bütün projelerin kullabilmesi amacı ile, JBOSS_DIZINI/server/default/lib altına da koyabilirsiniz.

Şimdi, JBoss altında çalışan kodlarınızın veri tabanına erişebilmesi için, bir Veri Kaynağı (Data Source) yaratmanız gerekiyor. Bu da bir XML dosyasından ibaret. Bu veri kaynağı dosyasının içine ekteki gibi bir ifade koyup, JBOSS_DIZINI/server/default/deploy altına bırakın. Not: Bu dosya ismi "-ds.xml" ibaresi ile bitmeli! Yoksa JBoss bu dosyanın veri kaynağı tanımı olduğunu anlayamıyor.

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>

<datasources>
<local-tx-datasource>
<jndi-name>DataSourceIsmi</jndi-name>
<connection-url>jdbc:postgresql://localhost:5432/test</connection-url>
<driver-class>org.postgresql.Driver</driver-class>
<user-name>kullanici</user-name>
<password>kullanici</password>
</local-tx-datasource>
</datasources>Bu kadar!

Kaynaklar


* PostgreSQL Windows Sürümü sitesi
* PostgreSQL Windows Sürümü Kuruluş Dosyaları
* PostgreSQL JDBC kütüphanesi

No comments: