Thursday, October 28, 2004

Hata Takip Aracı - ITracker

Java projemiz için hata takip programı gerektiğinde, İnternet'te ufak bir arama yaptık. XP projelerini idarede kullandığımız XPlanners tecrübesi, bizi tekrar aynı şekilde Struts ve J2EE tabanlı bir uygulama aramaya itti. J2EE bazlı programların kurulumu oldukça kolay oluyor, ve envai türden işletim sistemi ve veri tabanı ile çalışabiliyorlar.

Bu yüzden ITracker adlı programı denemeye karar verdik.

ITracker


ITracker'ı kurmak için, itracker_xxx.noaxis.bin.zip şeklinde olan dosyayı indirin. Bu zip içinde web tabanlı çalışabilen işlerkodları bulabilirsiniz. Öteki listelenen dosyalar başlangıçta lazım olmayacaktır. Mesela içinde axis kelimesi geçen zip, ITracker'ı bir Web Servisi olarak işletiyor ve öteki programlar ile XML üzerinden iletişim kurmasını sağlıyor! Başlangıçta çok fazla. (İleride kurcalamak isterseniz aklınızda olsun).

Bu yazımızda ITracker'ı, JBoss ve PostgreSQL üzerinde kurmayı tarif edeceğiz.

Kurmak

JBoss ve PostgreSql kurulduktan sonra, aynı makinada birden fazla JBoss servisi işletip işletmeyeceğinize karar verin. Makina kıtlığı çeken projeler genelde hata takip programlarını, proje idare araçlarını ve uygulamalarının test edildiği servisi hep aynı makina üzerine koyabiliyorlar. Eğer projeniz JBoss üzerinde geliştirilen/test edilen bir uygulama ise, ve aynı makinada ITracker ve sizin uygulamanız aynı anda çalışacaksa, iki JBoss arasında port çakışması yaşanacaktır! Evet, aynı JBoss içine birden fazla EAR atabilirsiniz, ama bir uygulamayı iptal ettiğiniz anda, öteki uygulamada duracaktır. En iyisi, iki uygulamayı tamamiyle birbirinden izole edin. Ayrı JBoss'lar.

Aynı makinadaki PostGreSql veri tabanı, herhalde başka uygulamalar tarafından da kullanılıyordur. ITracker için yeni bir veri tabanı yaratırsak, idaresi daha rahat olur. Bu veri tabanının ismi itracker olsun.

createdb itracker

Diğer yazımızda tarif edilen admin kullanıcısı, bu veri tabanı için de geçerli olacak.

Şimdi, ITRACKERDIZINI\sql\postgres\install\create_itracker_core.sql adlı dosyayı,
psql itracker
ile komut satırına girdikten sonra
\i create_itracker_core.sql
kullanarak işletin.

Güzel. Şimdi JBoss dizininize girin, ve ITracker için gerekli olan veri kaynak dosyasını yaratın. itracker-ds.xml adını verebileceğiniz bu dosyayı JBOSSDIZINI/server/default/deploy altına bırakın. İçeriği şöyle olabilir (jndi-name mutlaka ITrackerDS olmalı)

ITrackerDS
jdbc:postgresql://localhost:5432/itracker
org.postgresql.Driver
admin

Şimdi, JBOSSDIZINI/server/default/conf/standardjbosscmp-jdbc.xml dosyasını açın. Default datasource'u değiştirmeniz gerekecek. DefaultDB kelimesi yerine şöyle olsun:

   ...

java:/ITrackerDS
...


En son olarak ITRACKER/docs/itrackerApplication.properties dosyasını JBOSSDIZINI/server/default/conf altına koyarsanız, herşey tamamlanacak. JBoss'u başlattıktan sonra,

http://makinaismi:port/itracker

... adresinden programı kullanmaya başlayabilirsiniz. Program otomatik olarak ilk kullanıcıyı yaratıyor, kullanıcı: admin, şifre: admin ile programa girip projeniz için gerekli bilgileri girmeye başlayabilirsiniz.

ITracker resmi sürümü, blogumuz yardımlarıyla Türkçeleştirilmiştir durumdadır. Kullanıcı olarak sisteme girdikten sonra, "Tercihlerim" (My Preferences) seçeneği altından Türkçe'yi seçerek uygulamanın dilini tamamen değiştirmeniz mümkün.

Kaynaklar


* ITracker
* JBoss
* Mantis Bugtracker adlı Apache/PHP/MySQL bazlı çalışan alternatif bir program.

No comments: