Friday, October 29, 2004

Aynı Makina, Birden Fazla JBOSS

Eğer aynı makina üzerinde birden fazla JBoss'un işletmek istiyorsanız, bunun en kolay yolu, JBOSS'un kurulmuş olduğu dizinde server dizinine gidip, default dizininin bir kopyasını çıkartmaktır. Server altındaki dizinler, servis tanımları için kullanılır. Her servisin kullandığı port'ların ne olacağı da bu dizin altında yapılır. Yeni kopya servisinizi başlatmak için

$ run.bat -c yeniservistanim

Fakat bir noktayı unutmayın; Kopyayı çıkarttıktan sonra, kopya dizindeki port değerlerini değiştirmeniz gerekiyor, yoksa eski servis tanımı ile beraber çalıştırdığınızda port çakışmaları yaşacayacaksınız. Yâni, yeni servis tanımı için, yeni port numaraları kullanmanız gerekiyor.

Bir projemiz için yeni servis tanımı port'ları tanımlarken, en basit olarak eski 8080 gibi port numaralarının başına bir '1' ekleyerek yeni bir port numarası yarattık. Önemli not: JBoss içinde birçok servis değişik portlar kullanmaktadır, ve bütün gereken port'ları değiştirmek epey zamanınızı alır. Bu port'lar envai yerdeki farklı dosyalar üzerine dağılmış olduğu için, işiniz zor olabilir.

Bu değişimi rahatlatmak için, JBOSS/server/yeniservistanimi altında port değişimi için gereken tüm dosyaları belli port sayıları için biz değiştirip bir zip içinde paketledik.

Ekteki dosyayı indirip açtığımız zaman, şöyle dizinleri göreceksiniz.

  1-port
2-port
...
6-port

Eğer 18080 port'u ile çalışmak istiyorsanız, 1-port altındaki tüm dosyaları JBOSS/server/yeniservistanim altına atmakla değişimi gerçekleştirmiş olacaksınız. Aynı şekilde 28080 için 2-port, 38080 için 3-port, vs..vs..

Artık yeni JBoss'u başlattıktan sonra http://localhost:yeniport adresinden web sitenize erişebilirsiniz.

Dosyalar


* Yeni Port'lar İçin JBoss 4.0.1 Yaması
* JBoss Sitesi

No comments: