Wednesday, October 23, 2002

Kaynak Kod İdaresi - CVS

Bir yazılım projesi geliştirme süreci başlamadan once, etrafınıza şöyle bir bakın. Programcılarınız hazır, bilgisayarları alınmış ve kurulmuş, derleyicileri hazır (Java, vs). Ne eksik?

Kaynak Kod İdare programını unutmayın. KKİ sistemleri sayesinde aynı yazılımda bir çok programcının çalışması mümkün oluyor. Yoksa, eğer iki programcı aynı anda BeniDuzelt.java kayıdını değiştiriyorsa, hangisinin sürümü en önde nasıl bileceksiniz? Bildiniz, KKI sistemi sayesinde.

KKİ sistemi için önce bir depo yaratmak gerekir. Bu depo, bütün kaynak kodun saklandığı yer olur. Programcılar, bu depodan dosyaları kendi ortamlarına indirirler. Dosya üzerinde ekleme, çıkarma işini kendi ortamlarında yaparlar. İşleri bitince KKI sistemine "geri" verirler. KKİ sistemi, eğer "aynı anda" iki kişinin değistirdiği bir dosya varolduğunu bulursa, değişim "carpışması" olduğunu haber verir. Bu haber aynı dosyayı ikinci geri veren programcıya gösterilir. Böyle bir durumda programcının, değişmiş dosyayı depodan çıkartıp, kendi sürümü ile 'birleştirmesi(merge)' gerekir. CVS programı otomatik bir birleştirici sunuyor, işimizi rahatlatmak için.

Mesela, diyelim ki, BeniDegistir.c dosyasinı iki kişi aynı anda değiştirmeye başladı. İşleri bittikten sonra, belli aralar ile şunu yaptılar.

cvs ci BeniDegistir.c # ya da cvs commit BeniDegistir.c
İkinci programcı bir hata mesajı görecek, ve depo sizin sürümü kabul etmeyecek. Çünkü sizden önce baskaşı kayıdı değiştirmiş, ve siz eklemenizi ondan bir önceki sürüme göre yapmışsınız. CVS size diyor ki "Bir de kodun son haline bir bak, eğer değişikliğin hala geçerliyse, bana tekrar geri ver". Bu durumda, en yeni sürümü depodan alıp, kendi dosyan ile "birleştirmek" gerekir. Dikkat edin, bu birleştirme hala depoda değil, sizin şahsi dosyanızda oluyor.
$ cvs -q co -P BeniDegistir.c
Bu komuttan sonra, elinizde şöyle bir kayıt gececek..
#include 
#include

int main(int argc,
char **argv)
{
init_arayici();
ara();
if (argc != 1)
{
fprintf(stderr, "tc: Hic Oge Gondermeye Gerek Yok.\n");
exit(1);
}
if (nerr == 0)
KodYarat();
else
fprintf(stderr, "Kod Yaratilmadi.\n");
<<<<<<< nerr ="=">>>>>>> 1.6
}<<<<<<< ve ="=">

======= ve >>>>>>> 1.6 arasına gelenler depoda sizden önce yapılan değişiklikler.

Bu birlesmiş dosyaya bakarak, sizin eklemenizin geçerli olup olmadığına bakın, ve dosyayı son haline getirin. ==== işaretlerini çıkartarak tabii. Bunu yaparken öteki programcıya soru sormanız gerekebilir. İletişim çok önemli.. Bundan sonra, en son formu bulup, şu komutu tekrar işletmeniz gerekir.

cvs commit BeniDegistir.c

Fakat artık cvs komutu başarıyla tamamlanacak. Depoda artık güncel dosyanız bulunuyor!

No comments: