Wednesday, October 31, 2001

Yaygın İnternet Teknolojileri

İnternet servis tarafı için hangi teknolojiyi seçmeliyiz?

Doğru çözümü bulmak için birkaç seviyede düşünmek lazım:


* Hangi işletim sistemi en güçlüsü?
* Hangi işletim sistemi en rahat kontrol edilebilir?
* Hangi programlama dili İnternet servis paketleri içinde en yaygındır?
* Hangi programlama dili en rahat kullanılır?
* Hangi programlama dili için programcı daha rahat bulunur?

İşletim sistemi gücünden bahsederken önemli olan, hangisinin daha uzun süre ayakta kalacağıdır. Microsoft NT ve 2000 hala dayanıklı bir sistem değildir. Amerika'da büyük müşterilere ne zaman gitsek, eğer Microsoft ile site kurmuşlar ise, ondan başka bir sey arıyorlar idi (örnek Best Buy, Martha Stewart ). Genelde Microsoft İnternet tarihinin başlangıcında, reklam yapabilmek için, büyük müşterilere "size bedava site yapacağım" demiştir. Böylece etrafta hava atabiliyordu, mesela müşteri XYZ'nin sitesinde Microsoft programlarının olduğunu söyleyebiliyordu. Fakat bilinmeyen, bu sitelerin sırf reklam için Microsoft tarafından bedava kurulmuş olduğudur.

Fakat müşterinin site trafiği artmaya başlayınca site çökmeye başladı. Sebepleri: Microsoft işletim sistemleri dayanıklı sistemler değildir. O yüzden büyük siteler için (hatta küçükler için bile) Microsoft'tan vazgeçin. Microsoft çözüm ortağı bir şirkette danışmanlık yapmış biri olarak bunu üstüne basarak söylüyorum. Unix sistemleri, özellikle "çekirdek" işletim sistemi yaşlı olanlar daha iyidir. Solaris, HPUX bu tür sistemlerdir. Linux yaşlı olmasa bile o kadar cok test yapan kullanıcısı vardır ki, hataları daha hızlı yamanmıştır. FreeBSD içinde iyi seyler duyuyoruz. Fakat serbest Unix'ler arasında pazar ivmesi şu anda Linux arkasındadır.

Kontrol: Hangi sistem daha rahat kontrol edilir? Yani, sitenizin bakımını yapan insan, hangi sistem ile daha rahat eder? Bu arada hemen "rahat" kavramını tanımlayalım. Rahat ne demek? Eğer rahat, güzel pencerelerden ikon'lu programların üzerine tıklayarak sistem idaresi demekse, o zaman MS'in üstüne yoktur(!).

Yok eğer kontrol, hangi sistem daha iyi "otomotik kontrole alınabiliyor" ise, o zaman Unix çeşitlerini tavsiyeden baska çaremiz yok. Unix sistemleri genelde betik/script edilebilir sistemlerdir. Yani, her türlü işi, kayıtlı ufak programlar ile yapabilirsiniz. Görsel tıklamalar kayıt edilemezler. Fakat komut satırından yazdığınız kelime komutları kayıt edilebilir. Sistem idarecileri icin bu vazgeçilmez bir şeydir. İdarecilerin genelde aynı işi tekrar tekrar yapmaları gerektiği için, kayıtlı komutları geri sisteme işletebiliyorlar ise, bu çok iyidir.

Windows ile de nispeten kayıtlı komutlar işletmek mümkün ama, bu komutlar işletim sisteminin her yerine erişiyor. Çoğu önemli idare "muslukları" görsel şekilde yapılır Microsoft ile. Unix'de bütün güç yazılı komuttadır. Yazı kaydedilebilir. O yüzden sistem idarecileri Unix'i çok sever. Sevmeyenler Unix'i bilmez. Microsoft ile bir şey öğrenmek basittir, "Unix ile çok zor" diyorsa birisi, hemen dönün başka birini bulun.

İşletim sistemini seçtiniz. Peki hangi programlama dilini kullanacaksınız? Şu anda Java en iyisi. C++, kullanması ve öğrenmesi zor bir dildir, ve çok kolay hata yapmanıza izin verir. İşletim sistemi yazmak için uygundur, çünkü makina seviyesine inmek rahattır. Fakat şirketler için yazılan programlar bu seviyede calışmazlar, şirket programlarında çabuk ve yanlışsız programlamak daha önemlidir. Özetle, C++ dili ile çok müşterimize program yazdık, güçlü bir dildir ama vefasızdır. :)

Basitliği ve okunulabilirliği sayesinde Java cok kullanıcı toplamıştır. Şu anda dünya çapında Java programcıları Visual Basic programcılarından daha fazladır. Bunu unutmayın. Yaygın olduğu için, ve ayrıca Sun Microsystems şirketi arkasında olduğu için, servis paketleri tarafından çok tutulmuştur bu dil. ATG Dynamo, WebLogic, IMB WebSphere gibi paketler Java programlarını doğrudan çalıştırabilirler.

Programcı bulma rahatlığını da galiba aynı anda cevapladık.

No comments: