Wednesday, October 31, 2001

Takım Oluşturma Asamaları

Günümüz is dünyasinda organizasyonlar çalisanlarinin takim oyuncusu olmalarini beklemektedir.Organizasyonlarin gücü ,güçlü takimlarla artmakta ve kisisel dinamiklerin yerini takim dinamikleri almaktadir.Özellikle yazilim sektöründe çalisan insanlar içe dönük ve bireysel degil; iletisimi güçlü ve takim içinde aktif olmak zorundadir.Bireylerin takimdan beklentileri farklidir.Bir kismi aynen futbolda oldugu gibi teknik direktör yani proje lideri yönetiminde çalismak ister.Bu kisiler proje lideri tarafindan tanimlanmis görevleri basari ile gerçeklestirirler.Bir kisim ise daha serbest çalisabilecekleri,görevlerinin takim dinamikleri içinde belirlendigi takimlarda çalismak isterler.Farkli egitim,kültür ve görüse sahip insanlarin takim olusturmalari hiç kolay degildir.Yapilan arastirmalar sonucunda takim olusturma asamalari asagidaki gibi tanimlanmistir.


* Takimin ilk kez biraraya getirilmesi
* Takim içinde çatismalarin ortaya çikmasi
* Takimin normlarinin olusmasi
* Takimin performansinin ortaya çikmasi

TAKIMIN ILK KEZ BIRARAYA GETIRILMESI : Bu asamada bireyler takim içindeki diger bireylere karsi pozitif yaklasmaktadir.Bireyler birbirlerini tanimaya ve anlamaya çalisirlar. Bireyler takim içindeki pozisyonlarini ayarlamaya çalisirlar.

TAKIM IÇINDE ÇATISMALARIN ORTAYA ÇIKMASI : Bu asamada takim içinde çatismalar ortaya çikar.Bireyler arasindaki çatismalar takimin dagilmasina ya da bir sonraki asamaya geçmesini saglar.Ilk asamadaki pozitif yaklasimin tam tersine,bireyler negatif yaklasim içindedir.

TAKIM NORMLARININ OLUSMASI : Ilk iki asamayi basari ile geçen bireyler takim normlarini,kurallarini,çalisma biçimlerini belirginlestirirler.Bireylerin takim içindeki pozisyonlari bellidir .Bireyler birbirleri tanimistir.

TAKIM PERFORMANSININ ORTAYA ÇIKMASI : En son asamada takim; performansini organizasyon içindeki problemlerin çözümü için kullanir.Bireyler çözüme odaklanirlar. Takimin gücü,takim içindeki bireylerin gücünün toplamindan daha fazladir.Bireylerin basarisi,takimin basarisi ile birlikte artmaktadir.Böyle takimlara 'kaynasmis takimlar' denir.Kaynasmis takimlarin belirgin özellikleri :


* Takim üretkendir.
* Takimin performansi,kisisel performanslarin toplamindan daha fazladir.
* Takim elemanlari yaptiklari islerden memnunlardir.
* Takimin ortak bir hedefi vardir ve takim bu hedefe ulasmak için çalismaktadir.
* Takimin fiziksel anlamda biraraya geldikleri ortak bir mekan vardir.
* Takim içindeki bireyler kendilerini essiz hissederler.
* Takim içindeki bireyler yaptiklari islerden kendilerini sorumlu tutarlar.

Takim olusturken yapilmamasi gerekenler :


* Takima güvenilmemesi , takimin hata yapma sansina sahip olmamasi ve takima müdahale edilmesi
* Bürokrasi
* Takim içindeki bireylerin fiziksel olarak farkli ortamlarda bulunmasi
* Takim içindeki bireylerin birkaç takimda görev almasi
* Projenin basinda belirlenen kalitenin projenin ortalarina dogru azaltilmasi
* Yanlis belirlenmis proje bitisleri

Kurumlar takim olusturmak için bilinçli olarak bu noktalara dikkat etmelidirler.

No comments: