Tuesday, October 30, 2001

Oracle Kullanmak

Oracle, belli başlı veri tabanlarından biri. Veri tabanlarının nasıl çalıştığını öğrenmek için Oracle biçilmiş kaftan. Geliştirme ortamında Oracle kullanmak için para odemeye gerek yok. Oracle sitesinden programı indirmeniz mümkün. Uzun zaman sürecek, buna hazır olun. 1 Gigabayt civarı bir program.

Programı indirdikten sonra, nasıl kontrol edeceğimize gelelim.

Veri tabanı yaratmak, kullanıcı yaratmak, tabii ilk önce Oracle'a bağlanmak yapmamız gereken işler arasında.

Veri bakıcısı olarak bağlanmak için şunu yapın.

sqlplus /nologin

Arkasindan, Oracle sistem idarecisi olarak bağlanmak için sunu isletin

SQLPLUS> CONNECT INTERNAL;

Sifre girmeniz gerekebilir.

Artik Oracle'i indirip kaldirma islemleri yapabilirsiniz.

SQLPLUS> startup;

Yukaridaki komut, Oracle baslatmak için kullanilir.

SQLPLUS> shutdown;

Yukaridaki komut, Oracle'i (normal sartlarda) indirmek için.

SQLPLUS> shutdown abort;

Yukarıdaki komuta çok dikkat edin. Mecbur olmadıkça katiyen kullanmayın. Bu komut Oracle isler kodunda geri dönülmez bir hata olduğunda işletilir. Bazen Oracle'in temizlik yaptığı sıralarda, veya Unix sistem idarecilerinin yanlışlıkla Oracle'ın kullandığı dosyaları silmesi sebebi ile program donabiliyor. Bu gibi hallerde, shutdown komutu işe yaramayabilir. Gene de shutdown'a 2-3 dakika süre verin. Eğer hala işlemiyor ise, shutdown abort yapmanız gerekecek.

Kullanıcı Yaratmak

Kullanıcılar, şematik ile aynı kavram sayılırlar, ve yaratmak için 2 bilgi gerekir.


* Kullanıcı için ayrılmış parola
* Kullanıcı olağan bölgesi

Parola'nin ne işe yaradığını biliyoruz. Olağan bölge şu ise yarar: Eğer kullanıcı Oracle nesneleri yaratırken, hangi çizelge alanında yaratılacağını belirtmedi ise, varsayılan çizelge alanına olağan çizelge alanı diyoruz. Sonucta her nesnenin bir yerde muhafaza edilmesi gerekir, degil mi?

CREATE USER hasan IDENTIFIED BY hasan_slx DEFAULT TABLESPACE alan_1;

Veri Tabani Yaratmak

Veri tabani yaratmak için komut satırını kullanabilirsiniz. Fakat, veri tabanı yaratma işi Oracle'da oldukca karışıktır. Eğer elinizde daha önce işlemiş bir programcık yok ise, en iyisi dbassist adlı görsel programı kullanmak. Sitemizde genelde görsel tıklanan türden programları pek tasvip etmiyoruz, fakat dbassist programi bir çok seyi arka planda otomatik olarak yaptığından yeni baslayanlar için tercih sebebi olabilir. dbassist, ayrıca, veri tabani çıkartmak yerine, "veri tabanini yaratabilen" programcık da üretebilir. Bu programcığı örnek alarak kendi sürümünüzü yaratabilir, ve komut satırından birçok defa çalıştırabilirsiniz.

No comments: