Monday, October 29, 2001

Jikes ile Javac Hızını AşmakSun'ın Java paketinden çıkan derleyici program Javac, genel kullanım için yeterli olsa da, büyük projelerde yetersiz kalabilmektedir. Bir seferde 1000 Java dosyasının kodlanması derleyiciyi oldukça uğraştırabilir. Ant ile sadece değişen Java dosyalarını derleyemek suretiyle hızlandırma sâğlayabiliriz, fakat silbaştan derleme lâzım olunca, derleyicimizin kendisinin hızlı olması işimize yarayacaktır.

Javac derleyicisi, tekrar Java kullanılarak yazılmıştır. Java dili, yoğun hafıza ve disk erişimi gerektiren derleyici programları için aşağı yukarı uygun olsa da, C++ dili ile yazılmış Jikes, bu işi daha hızlı yapabilmektedir. Çok kodlu projeler için Jikes kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

İndirmek için IBM'in Jikes sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ant ve Jikes

Ant içinde Jikes kullanabilmek için, aşağıdaki gibi bir tanım yapmak yeterli.

<project name="proje1" default="filan" basedir=".">
<property name="build.compiler" value="jikes"/>
...


Jikes, Javac ile birebir uyumludur, yani, derleyicinin ürettiği .class dosyaları, Javac ile üretilen .class dosyaları kadar geçerlidir.

Jikes'ı Emacs içinden çağırıyorsanız ve Jikes hata mesajlarının Emacs tarafından yorumlanabilir formatta olmasını istiyorsanız, aşağıdaki seçeneği aktif hale getirebilirsiniz.

   ...
<property name=" build.compiler.emacs" value="true"/>
..

No comments: