Monday, October 22, 2001

Hangi Verileri Ambara Alalım?

CRM projenizin başında en çok kafa ağrıtan konu bu olacak. Hangi veriyi ambara alalım? Bu soruyu cevaplamak için değişik açılardan bakmak lâzım, her zamanki gibi..

En önemlisi;


* CRM sisteminiz hangi türlü sorulara cevap verecek.

ve


* Sisteminiz ne gibi çözümler icin kullanılacak

Birinci soruya bakalım: Ambara alınan bütün veriler, belli sorulara cevap vermek için alınmalıdır. Meselâ, dış veri tabanlarında milyonlarca çeşit kayıt olabilir: Hepsini birden ambara alırsanız (şimdi alalım, ileride lazim olur gibisinden) o zaman ambarı çok büyütmüş olursunuz.

Müşteriniz ile masaya oturun, ve ona sorun: "Günde kaç milyonluk satış yaptım?" sorusunu cevaplamak istiyorsa, o zaman SATIS ve MUSTERI adlı kayıları yaratmanız lâzım. Ve SATIS kayıtı üzerinde MIKTAR adlı bir hâne olmalı.

Eğer "depoda kaç milyonluk mal kaldı" sorusunu cevaplamak isterseniz, URUN SAYISI gibi bir hâneyi ambara almak lâzım. Her soruyu cevaplamaya uğrasmayın. CRM sisteminiz kontrolden çıkar, ve çok büyür.

CRM çözumleri değişik şekillerde karşınıza çıkabilir. Veri ambarınız genelde şirketin bütün müşterilerini içerdiğinden, direk mektup kampanyaları, e-post kampanyaları için CRM sistemini kullanmak mümkündür. (Müşterilerinizin adresi ve e-posta adresi verilerinizin içinde varsa tabii).

Eğer bir kampanya için CRM sisteminiz kullanmayacaksanız, o zaman, belki de e-posta adresi bulmak için uğraşmassınız. Ya da adresin doğru olması o kadar önemli değildir. Yâni müşterinizin ne istediği, bütün planınızı programınızı etkileyecektir.

No comments: