Wednesday, November 1, 2000

XP ve İdeal Gün

XP projelerinde, en çok karışıklık yaratan kavramlardan biri budur. "Kartımızı (özelliği) kodladıktan sonra, gerçekte harcadığımız zamanı yazmamız isteniyor. Ben bu karta 2 gün önce başladım, demek ki 2 gündür kodluyorum. Karta, gerçek zaman: 2 gün yazabilir miyim?"

Hayır. XP, tahminler ve gerçek süreler konurken herşeyin 'ideal gün' olarak hesaplanmasını ister. Ideal gün denilen şey, dikkatinizi dağıtacak hiçbir şey olmasa, ve kodlamanızı yarıda kesecek durumlar olmasa, geçireceğiniz hayali bir gün birimidir.

Bir gün içinde sürekli bir takım etkinlikler/oylarlar vuku bulmaktadır. Mesela arkadaşımız ile konuşmakta, veya bir toplantıya katılmak gibi önemli bir şey ile uğraşmaktayız. Fakat XP burada çizgiyi çizerek diyor ki, "bu işlemlerin hiçbiri kodlamanın kendisi olmadığı için, ideal gün altında sayılmazlar. Bütün ölçümler, ideal gün ile yapılmalıdır".

Tahminlerin ve gerçek sayıların ideal gün olarak ölçülmesinin önemi, tahmin sayıları toplandıktan sonra, yönetim merci (müşteri ve teknik lider) kartlarını döneme paylaştırıken ortaya çıkar. Bu sırada şöyle konuşmalar olabilir.

"Geçen dönemde 20 (ideal) günlük kart kodlamışız. Demek ki, 5 programcı x 5 iş günü = 25 normal gün içinde 20 ideal günlük iş yapılabiliyor. Bu yüzden, bir dahaki döneme 25 günlük değil, 20 günlük iş koyuyoruz.

Ya da, şöyle bir sonuca varılabilir: "25 normal günlük dönem içinde, 10 ideal gün kodlama yapmışız. Bu oran biraz az mı? Acaba derleyiciler, bilgisayarlar mı yavaş? Acaba takıma programcı eklemek, hızımızı arttıracağı yerde, azalttı mı?", vs..

No comments: