Tuesday, October 31, 2000

Sihirli Tag'lar

Sihirli bir TAG: <PRE>

HTML haline dönüstürmeye üsendiginiz ve Internet'te aynen yer almasini istediginiz bir metin var diyelim. Fakat bu metni HTML sayfasi içine yerlestirdiginizde ve web tarayiciniz araciligiyla görüntülediginizde bütün formatlamalar ve paragraflar yok oluyor... Iste bu asamada bir tag imdadiniza kosar ve tüm metni HTML'ye dönüstürmenize gerek kalmaz. <PRE> ile baslayan metin aynen not defterinde göründügü gibi görünür, tüm sekme karakterleri, ENTER karakterleri HTML sayfasi içinde yer alir. Metnin eski haline dönmesi için </PRE> kullanilmasi yeterlidir. Her gülün bir dikeni oldugu gibi bu gülün de bir kötülügü uzunlugu bir sayfayi geçen metinleri bir alt satira kaydirmamasidir, metnin tamaminin görünebilmesi için kullanici sayfayi saga dogru kaydirmalidir.

SIHIRLI BIR TAG: <PLAINTEXT>

Ellerinizle hazirladiginiz nadide bir web sayfasina, uzunca bir paragraf eklemek istiyorsunuz diyelim. Fakat paragrafi formatlamaniz çok uzun zaman alacaktir; üstelik paragrafi HTML sayfaniza oldugu gibi koyarsaniz tüm paragraflar ve sekme karakterleri yok olacak. Geçen ay bahsettigimiz PRE tag'ini kullandiginizda bu sefer baska bir sürprizle karsilasacak ve genisligi bir sayfadan fazla olan satirlari ekranda göremeyeceksiniz. Iste bu asamada bütün bunlari ortadan kaldiran bir tag yardima kosuyor.

Web tarayiciniz sayfa içerisinde <plaintext> tag'ini gördügü anda <plaintext>e kadar olan kismi not defterinde görünüyormus gibi gösterir. Iki taki arasinda kalan hiç bir tag göz önüne alinmaz ve normal bir metinmis gibi islem görür.

Sihirli Iki Tag: topmargin ve leftmargin

Sayfanizda sol üst köseye dayamaniz gereken bir resim, bir yazi ya da bir tablo bulunuyor diyelim. Web tarayiciniz ise her HTML sayfasinda soldan ve üstten yarim santimetre pay birakmakta kararli görünüyor.

Bunu önlemenin bir yolu var: <BODY... tag'inin yanina getireceginiz topmargin= ve leftmargin= ekleri, sayfanin marjin ayarlarini sizin belirlemenizi saglayacaktir. Ölçünün piksel oldugu bu iki ekin kullanimi söyledir:

<body bgcolor="#ffffff" topmargin=0 leftmargin=0>

eklerin sadece birisini ya da ikisini birden kullanabilirsiniz. Eklerden birini kullanmadiginizda Web tarayicisi o ek için varsayilan degeri yani yarim santimi kullanacaktir. (Bu iki ek sadece Internet Explorer 2.0 ve üstü Web tarayicilari için geçerlidir.)

Yazarin izni ile http://draskin.150m.com sitesinden alinmistir

No comments: