Monday, October 30, 2000

Liste Kullanmak

HTML tag'lari kullanarak sayfa içerisinde otomatik olarak numaralandirilan ve siralandirilan listeler hazirlamak çok kolaydir, bunun için öncelikle metnin ne biçimde listelenecegini seçmelisiniz. Liste hazirlarken en çok rastlananlari tipler <OL> ve <UL> dir. <UL> tag'ini listeye ait olan her satirin basina bir nokta koymak için kullanabilirsiniz. <OL> tag'i ise her bir satiri istege göre numaralandirmanizi veya harflendirmenizi saglar. Bu tag'lar ayrica bir paragrafi diger paragraflardan biraz ileriye itmek için de kullanilabilir. Liste tipini belirlemek için yukaridaki iki seçenegi kullaniyoruz; peki liste seçeneklerini birbirinden ayirmak için nasil bir yol izleyecegiz. Listenin her bir ögesini belirtmek için ise <LI> tag'i kullanilir. Bu karakterleri herhangi bir satirin önüne yerlestirdiginizde web tarayiciniz bu satiri aninda yeni bir liste ögesi olarak kabul edecektir.


* Birinci Satir
* Ikinci Satir
* Üçüncü Satir

HTML dokümaninizda yukaridaki gibi bir görüntü elde etmek istiyorsaniz asagidaki gibi kodlar kullanmalisiniz

<UL> <LI>Birinci Satir <LI>Ikinci Satir <LI>�çüncü Satir </UL>

Listeyi olusturmak için <OL> kullanacaksaniz bu tag'in yanina TYPE=X takisini girerek liste biçimini belirleyebilirsiniz. Liste ögelerini siralatmak için büyük harfleri kullanmak istiyorsaniz X yerine A, küçük harflerle siralamak için a, büyük Roma karakterleri ile siralamak için I, küçük Roma karakterleri ile siralamak için I, numaralarla siralamak için ise L karakterini kullanabilirsiniz.

Büyük harflerle ayrilan bir liste asagidaki gibi bir koda sahip olacaktir:

  1. Birinci Satir
  2. Ikinci Satir
  3. Üçüncü Satir

Herhangi bir liste içerisinde degisik veya ayni tipte bir liste daha açmak mümkündür. Bunun için <UL> veya <OL> tag'ini kapatmadan tekrar bir <OL> veya <UL> girmek yeterlidir. Açilan tüm liste tag'larinin kapatilmasi unutulmamalidir. Unutuldugu takdirde HTML sayfasi düzgün görünmeyecektir.

Yazarin izni ile http://draskin.150m.com sitesinden alinmistir

No comments: