Saturday, October 28, 2000

Frame Kullanmak

Frame'ler web tarayicinizin penceresini birbirine yapisik parçalara ayirarak her bir parçanin ayri bir içerik sergilemesine izin verir. Yüklenen basit bir sayfayla yapilan pencereyi ayirma islemi, her pencere için HTML standartlarina uygun bir sayfanin yüklenmesiyle tamamlanir. Frame'ler bulunan bir sayfa olusturmak için herhangi bir HTML editörüne gerek yoktur. Tek ihtiyaciniz olan basit bir metin editörü ve kafanizda tasarladiginiz çerçeve stilini gerçeklestirmek için biraz düsünmek.

Sayfanizda frame uygulamasina geçmeden önce hemen bu özelliginin HTML 3.0 standartlarinda bulunmadigini fakat en yeni web tarayicilari tarafindan desteklendigini belirtelim. Netscape Navigator'in 2.0 ve Microsoft Internet Explorer'in 3.0 ve daha üstü sürümleri frameleri destekliyor.

Frame'leri destekleyen bir sayfa olusturuyorsaniz mutlaka sayfanin, bu özelligi desteklemeyen web tarayicilari için bir alternatifini olusturmalisiniz, aksi takdirde sitenize terminal ekranindan veya eski bir web tarayiciyla baglanan kimseler içerikten faydalanamayacak ve sayfa ziyaret sayiniza katkida bulunmayacaklardir (!) Frame'lere nasil alternatif olusturuldugunu yazimizin ilerki bölümlerinde anlatacagiz. Baslamadan önce herkesin yaptigi gibi frame'ler konusunda 1-2 örnek verip sadece TAG'lari açiklamayacagimizi belirtelim, ayni zamanda kendi özgün çerçevelerinizi olusturmaniz için isin mantigina da deginecegiz.

Frame'ler ne zaman kullanilmalidir?

Hiç geregi olmadigi halde web sayfanizda frame'lerden faydalanmak hem sayfanizin islevselligini yok edip kullanicinin kafasini karistiracak hem de sayfanin yüklenmesini zorlayacaktir, web tarayiciniz bir web sayfasinin yüklenmesi için sunucudan komutlar aldigindan en az iki sayfadan olusacak çerçeveli bir sayfayi yüklemek için ana sayfa da içinde olmak üzere üç sayfa için ayri ayri sunucudan bilgi alacaktir. Sayfa içerisinde, yüklenmesi uzun süre alacak, büyük bir resim, menü gibi degismeyen ögeleri her seferinde tekrar yüklememek için bu bölümler ayri bir pencere olarak tanimlanabilir.

Sayfa içerisinde iliskilendirmeler olusturmak, sayfanin degisik alanlarina tiklandiginda bagimsiz bir yerde bir içerik olusturmak frame'ler sayesinde çok kolaydir.

Nasil oluyor da oluyor?

Frame'lere sahip bir sayfa olusturmaya baslamadan önce web tarayicilarinda bu teknolojiyi destekleyen iki rakip firmanin ortak olarak kullandigi komutlari açiklayalim.

<FRAMESET>

Bu tag, yatay ve dikey pencerelerin tanimina "baslamak" için kullanilir. Tag ile birlikte kullanilabilecek iki adet taki vardir ki bu takilar olutturulacak pencerelerin cinsini belirler.

COL takisi dikey nitelikte ROW takisi yatay nitelikte bir pencere olusturmak için kullanilir.

<FRAMESET COL="100,50,*> komutu bundan sonra üç sayfanin tanimi yapilacagini, bu sayfalarin kolon nitelikli olacagini, bunlardan iki tanesinin sabit uzunluklu, üçüncüsünün uzunlugunun ise degisebilir oldugunu gösterir. Tirnak içinde sabit bir sayi ve yildiz kullanabileceginiz gibi "%30,%70" bir yüzde deger de belirtebilirsiniz, bu durumda frame'in boyutu sayfanin boyutu göz önüne alinarak otomatik olarak ayarlanir. <FRAMESET> takisi </FRAMESET> ile bitirilmeden önce iç içe kullanilarak komplike pencere tanimlari yapmaniza izin verir.<FRAME>

Bu tag ise ile baslayacaginizi belirttiginiz sayfalari olusturmakta kullanilir ve sayfanin genel yapisini belirler. takisinin iki web tarayicisinin da destekledigi 6 adet takisi vardir.

SRC="URL/DOSYA_ADI" Pencere içerisine yüklenecek dosyayi seçmek için kullanilir. Bu deger sunucu içinde herhangi bir dosya oldugu gibi degisik bir Internet adresi de içerebilir.

NAME="FRAME_ADI" Daha sonra sayfayi çagirmak için referans olarak kullanilacak isim bu degere atanmalidir.

MARGINWIDTH="DEGER" Sayfadaki ilk nesnenin soldan ne kadar uzak olacagini belirler.

MARGINHEIGHT="DEGER " Sayfadaki ilk nesnenin yukardan ne kadar uzak olacagini belirler.

SCROLL=AUTO/YES/NO Kaydirma çubuklarinin durumunu belirler.

SCROLL=AUTO/YES/NO Kaydirma çubuklarinin durumunu belirler.

SCROLL=AUTO/YES/NO Kaydirma çubuklarinin durumunu belirler.

NORESIZE Pencerenin fare yardimiyla genisletilip daraltilamamasini saglar.

<NOFRAME>

Bu taki iki çerçeveyi olusturacak sayfada kullanilir ve frame'leri desteklemeyen web tarayicisinda sayfanin görünümünü olusturur. Web tasarimcisi <noframe> ve </noframe> takilari arasina <HTML>, <BODY> tag'larini barindiran tam bir HTML sayfasi girebilir.

Son olarak frame'leri tanimlayan sayfada bulunmayan fakat frame'in tanimladigi sayfaya koyabileceginiz bir tag daha vardir. <BASE TARGET="pencere"> tagi o pencere içerisinden bir link'e tiklandiginda kaynagin hangi pencerede açilacagini belirler.

Nelere dikkat etmeli ? Frame'lerin kullanimini ve komutlarini anlatirken dikkat etmeniz gereken unsurlarin bir kismindanbahsettik, ama yine de Internet üzerinde rastladigimiz sayfalarda sik yapilan hatalari belirtelim. Böylece siz de ilk deneyimlerinizde bu hatalardan kaçinabilirsiniz.

Frame içindeki bir sayfada disariya bir referans bulunuyorsa <A HREF=".. ile baslattiginiz tag içinde mutlaka TARGET="_TOP" veya TARGET="_BLANK" takilarini kullanin. Bunu yapmazsaniz frame'li sayfaniz içinda baska bir frame'li sayfa açilmasi veya küçücük pencerenize sigmayacak bir sitenin yüklenmesi kaçinilmaz olur.

Frame'inizi tasarlarken kaydirma çubuklarinin otomatik olmasina özen gösterin. Sayfanin içerisinde yeterince içerik olmasa bile sayfa kenarlarinda kaydirma çubuklarinin bulunmasi kullaniciya rahatsizlik verecektir.

Frame'lerin içerigini her zaman iyi kontrol edin. Çerçevelerden birini menü olarak kullaniyorsaniz o çerçeve içerisinde yanlislikla baska bir sayfanin açilmasina mahal vermeyin.

Pencerelerden bir tanesini "kaydirilamaz" olarak atiyorsaniz ya bu frame'in genisligini ve yüksekligini sabit olarak atayin ya da sayfayi 640*480 çözünürlüge uygun olarak tasarlayin. Bunu uygulamazsaniz

640*480 çözünürlükte frame'in içeriginin bir kisminin görülmesi kullanici ne yaparsa yapsin mümkün olmayacaktir.

Degisik çerçeve stilleri için kaynak kodlar

<FRAMESET COLS="100,*">
<FRAME SRC="1.htm" NAME="1">
<FRAME SRC="2.htm" NAME="2">
</FRAMESET><FRAMESET ROWS="100,*">
<FRAME SRC="1.htm" NAME="1">
<FRAME SRC="2.htm" NAME="2">
</FRAMESET><FRAMESET ROWS="100,*">
<FRAME SRC="1.htm" NAME="1">
<FRAMESET COLS="100,*">
<FRAME SRC="2.htm" NAME="2">
<FRAME SRC="3.htm" NAME="3">
</FRAMESET>
</FRAMESET><FRAMESET COLS="100,*">
<FRAME SRC="1.htm" NAME="1">
<FRAMESET ROWS="100,*">
<FRAME SRC="2.htm" NAME="2">
<FRAME SRC="3.htm" NAME="3">
</FRAMESET>
</FRAMESET><FRAMESET COLS="100,*">
<FRAME SRC="1.htm" NAME="1">
<FRAMESET ROWS="100,*">
<FRAME SRC="2.htm" NAME="2">
<FRAME SRC="3.htm" NAME="3">
<FRAME SRC="4.htm" NAME="3">
</FRAMESET>
</FRAMESET>Yazarin izni ile http://draskin.150m.com sitesinden alinmistir

No comments: